Książki dla 3 i 4 latków [lista 25]

Tym razem subiektywna lista książek dla dzieci z młodszych grup przedszkolnych. To zestaw już wyselekcjonowany i przetestowany na dwójce dzieci. Z czystym sumieniem książki te polecam ;) 

Rzecz jasna, część książek z poprzedniego posta, nadal będzie wśród dzieci budziła zainteresowanie. Ponieważ przedział wiekowy jest tu dość umowny - dzieci różnie dojrzewają i trudno założyć, że w dniu swoich trzecich urodzin dana książka już je zainteresuje. Czasem już dwuipółlatek z chęcią posłucha, a czasem stanie się to bliżej czwartych urodzin. 

W tym wieku dzieci mają często fizia na jakimś punkcie - na przykład traktorów ;) wtedy w waszym domu zagości kolekcja książek na ten temat ;) Zaczyna się też wielkie zainteresowanie ciałem, człowiekiem, fizjologią, ale też kosmosem, planetami, podróżami kosmicznymi. Ominęły nas jakoś dinozaury ;) no i oczywiście w nasze życie często w tym wieku wkracza wspomniane wcześniej przedszkole


Jeśli wasze dzieci do tego czasu nie poznały Kucyków Pony, Zygzaka, Świnki Peppy, Tomka, Boba Budowniczego, czy księżniczek Disneya, to jest ogromna szansa, że w przedszkolu to się stanie ;) a wraz z tym może nadejść wielka miłość do książeczek z ulubionym bohaterem. Kurtyna?


Nie, nie dajcie się :P podsuwajcie pod nos też inne książki, czytajcie rzeczy ciekawe, pokazujcie piękne ilustracje. Dzieciaki chłoną jak gąbki, to, że w przedszkolu będzie dominowała pewna estetyka, to nie znaczy, że w domu nie może być alternatywy. Nie jest tak, że coś jest złe, a coś dobre, po prostu nie fiksujmy się na stu książeczkach o tym samym ;)Współczesna literatura skandynawska (tak, oni nie piszą tylko kryminałów ;) jest obecnie dość modna, ale uważam, że to zasłużona sława, jestem jej wielką fanką. Warto też pamiętać o klasyce - tej północnej - seria o Muminkach (na początek polecam Lato Muminków, Tove Jansson i do czytania i jako piękne słuchowisko na którym się wychowałam) - trudno powiedzieć w jakim wieku najlepiej zacząć czytać Muminki albo nawet Pippi - Astrid Lindgren. U mnie trzy-czterolatek słuchał dla towarzystwa, jak czytałam dwa lata starszej siostrze. Czasem się wciągnie, czasem zaśnie... ale też odwrotnie - poniższe książki dla pięcio, sześcio siedmiolatka też będą ciekawe. 


I jeszcze jedna, bardzo ważna sprawa - korzystajcie z bibliotek. Jeśli dawno Was tam nie było albo nawet nie wiecie, jak wygląda wasza pobliska biblioteka, sprawdźcie ją! Byłam zaskoczona, kiedy poszłam pierwszy raz z dzieciakami, ileż tam było książek dla dzieci i to tych najmłodszych. I wpadliśmy w nałóg - to dopiero atrakcja była, można pooglądać na miejscu, wziąć do domu (np. aż 6 książek ;) to było jak obkupić się w sklepie z zabawkami ;) i tak, zaszczepiła się miłość do biblioteki, Najstarsza już sama idzie i pożycza sobie kolejne przygody Neli. Macie ogromny dostęp do książek, i to za darmo! Zachęcam też do korzystania dyskontów książkowych (np. Aros czy Gandalf), różnice w cenie są ogromne.

Moje przeboje dla 3-4 latków:


Najpierw serie.


1. Seria Mądra Mysz, wyd. Media Rodzina - nazbierało nam się tego, ale faktycznie można znaleźć tu książki na niemal każdy temat - idziemy do dentysty - książka, nie rozmawiać z obcymi - książka, zwierzątko domowe - książka, śmieciarki - książka, budowa - książka itd. itd... Mają ładne ilustracje, dobrze napisane teksty i nie są infantylne. Do tych książek się wraca, także ze starszakami. 


2. Seria Obrazki dla maluchów i Świat w obrazkach - wyd. Olesiejuk - pierwsza seria to twarde kartki, mało tekstu, dużo obrazków, faktycznie dla dzieci młodszych. Druga seria - miękkie kartki, nadal więcej  obrazków niż tekstu, ale zagadnienia bardziej szczegółowe. Książki z drugiej serii moje starszaki czytają już sobie same, więc to nie są książki jednorazowe.


3. Przypominam też serię "Opowiem ci mamo... co robią żaby" (...auta, mrówki, pająki i jak się robi miód), którą wspomniałam w książkach dla 1-2 latków.

4. Książki z okienkami - uwielbiane właśnie już od 3 roku... oglądane i oglądane, choć treści, czy zagadnienia przeznaczone są dla starszych dzieci. I tak książka Tajemnice matematyki przydaje nam się teraz - w drugiej klasie, a fascynacja Atlasem pojawiła się w wieku lat 5, za to Jak to działa już jest bardzo zmordowane. Książki mają twarde karty i są kolorowe, strasznie kuszą jeszcze młodsze dzieci - ale uwaga, okienka tego starcia nie wytrzymują!


5. Seria o Nusi, Pija Lindenbaum, wyd. Zakamarki - duże i ładne ilustracje, i zawsze coś mądrego - o strachu, o odwadze, o przyjaźni, ale podane w formie prostej i przystępnej.

6. Seria o Elmerze, David McKee, wyd. Dwie Siostry - Elmer to słoń w kratkę, jest inny niż wszystkie słonie, ma ciekawe przygody, a ilustracje są bajecznie kolorowe.

7. Seria o Emilu ze Smalandii, Astrid Lindgren - być może kojarzycie owo słynne zawołanie "Eeeemiiiiiiiiiil!" 

8. Seria o Lotcie z ulicy Awanturników, Astrid Lindgren, wyd. Zakamarki

Opowiadania - kolejność przypadkowa:
9. Jabłonka Eli, Katarina Kruusval, wyd. Zakamarki

10. Olivia, Ian Falconer, wyd. Egmont Polska - uwielbiam Olivię za bycie prawdziwą świnką i to nie taką różową, a ilustracje w "Olivii" podbiły moje serce.

11. Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham, McBratney Sam, wyd. Egmont Polska

12. Pięciopsiaczki, Wanda Chotomska, wyd. Literatura

13. Super Charlie, Camilla Lackberg, wyd. Czarna Owca - tak, to ta słynna autorka kryminałów ;)  książka jest świetnie napisana i ma duże i ładne ilustracje.

14. Miś Uszatek, Czesław Janczarski, wyd. Nasza Księgarnia

15. Mała Ida też chce psocić, Astrid Lindgren, wyd. Zakamarki

16. Księżniczki i smoki, Christina Björk, Eva Eriksson wyd. Zakamarki (jest też wersja - Rycerze i smoki)

17. O wróbelku ElemelkuHalina Łochocka, wyd. Nasza Księgarnia

Wierszyki - kolejność przypadkowa:


18. Duszki stworki i potworki, Dorota Gellner, wyd. Wilga

19. Bajki dla Superdziecka, Michał Daniel Mordarski, wyd. Pascal

20. Polscy Poeci Dzieciom, wyd. Olesiejuk - właśnie to konkretne wydanie jest ulubionym wszystkich moich dzieci - może dlatego, że jest duże (310 stron) i można je kartkować, może ze względu na ilustracje? W każdym razie klasyka - Tuwim, Fredro, Konopnicka oraz polskie legendy w opracowaniu Kozłowskiej w jednej książce.

21. Wiersze, Wanda Chotomska

22. Piosenki Ciotki Klotki, Ewa Chotomska, wyd. Literatura

23. Myszka Honoratka, Patrycja Zarewska, wyd. Debit - chyba niedostępna obecnie, dostaliśmy ją w prezencie, w zasadzie znamy już na pamięć trochę do obrzydzenia, ale dzieciaki ją uwielbiają. Był taki moment, kiedy codziennie, dzień w dzień ...pocytaj Honoratkę...........

24. Pamiętacie starą serię Poczytaj mi mamo - takie małe kwadratowe książeczki - można jeszcze znaleźć w bibliotekach, w taniej książce, a czasem u siebie w domu. Są tam perełki, jak Zarozumiała łyżeczka Elżbiety Szeptyńskiej, czy Kolęda Myszki Agnieszki Osieckiej.

25. No i teraz tak już na koniec - Seria o Muminkach, na początek - Lato Muminków, Tove Jansson  - trudno powiedzieć w jakim wieku najlepiej zacząć czytać Muminki, ale u nam towarzyszą od Najmłodszej po Najstarszą. Albo nawet przygody Pippi Astrid Lindgren - i czterolatek się wciągnie, ale dla pięcio, sześcio czy nawet siedmiolatka będą ciekawe.

...a potem wygląda to właśnie tak, jak w "Olivii" Iana Falconera ;)


Etykiety: ,