Kalendarz adwentowy dla dzieci z zadaniami

Tym razem powstanie kalendarz "interaktywny", oczywiście nieustająco polecam książkowe - dzieci w tym roku również o niego pytają... myślę jednak, że czas coś zmienić. Interaktywność tegorocznego kalendarza polega na tym, że rozwiązanie zadań wymaga nieco wysiłku od dzieciaków, zresztą nie tylko od nich, bo można robić to wspólnie i nie jest to bardzo czasochłonne.



Poniżej znajdziecie propozycje zadań. Jeśli chodzi o wygląd graficzny, to najprostszym rozwiązaniem jest napisanie zadań na 24 kartkach i...


Można też je wypisać na 24 kartach pocztowych lub mniejszych - bilecikach na prezenty - i takie złożone pozawieszać na sznurku. Wpiszcie w google DIY advent calendar i na pewno znajdziecie, to, co Wam przypasuje i raz dwa do wtorku uda się wykonać. Np. tutaj. Ja na razie wymyśliłam zadania, jak tylko uda mi się zrobić kalendarz fizycznie, to się podzielę :)

Możemy też dodać karty pomocy:
- telefon (np. do babci),
- film (do wyszukania w internecie),
- wspólne poszukiwania/w internecie/książkach.

Propozycje zadań (u mnie wspólne dla 4,5 i 6,5 latków)

  1. Udekoruj pierniczki (w załączniku naszkicowany na kartce piernikowy ludzik, serduszko...)
  2. Dowiedz się, jak się robi szklane bombki (tu możemy wykorzystać film)
  3. Podobno w Wigilię zwierzęta mówią ludzkim głosem - o co chciałbyś zapytać swoje ulubione zwierzę. 
  4. Podobno w Wigilię zwierzęta mówią ludzkim głosem - napisz, co powiedziałyby te zwierzęta (w załączniku naszkicowane/wycięte zwierzęta - krowa, chomik, świnia, żyrafa, co tam wam przyjdzie do głowy)
  5. Udekoruj bombki (w załączniku wycięte bombki do pokolorowania)
  6. Ubierz choinkę (w załączniku kartka z narysowaną choinką)
  7. Zbuduj choinkę (w załączniku wycięte figury geometryczne koła, kwadraty, trójkąty z których można skonstruować choinkę, jaka tylko przyjdzie do głowy)
  8. Co robi Mikołaj latem?
  9. Jaki prezent podarowałbyś/podarowałabyś Mikołąjowi?
  10. Co to jest opłatek?
  11. Jakie znasz tradycyjne wigilijne potrawy? Która lubisz najbardziej (jeśli żadną, to jak byś przerobił/przerobiła jedną z potraw, aby ci smakowała) 
  12. Dlaczego Jezus urodził się w stajence?
  13. Przeczytaj słowa wybranej kolędy i znajdź w niej wszystkie słowa, które brzmią dość starodawnie, co one znaczą?
  14. Jakie ptaki przylatują do nas na zimę? Sprawdź, co robią one latem?
  15. Dowiedz się jaka jest najzabawniejsza historia świąteczna w waszej rodzinie? (Tu warto wesprzeć się opowieścią babci czy dziadka, jeśli macie taką możliwość)
  16. Czy możemy zimą dokarmiać ptaki? (tu też można skorzystać z filmu)
  17. Znajdź jak najwięcej rymów do słowa choinka.
  18. Wymyśl świąteczną zagadkę i zadaj ją swoim najbliższym (np. jest jak dywan w czasie porządków, ale da się go zjeść - makowiec... mam nadzieję, że dzieci będą bardziej kreatywne ;)
  19. Świąteczna matematyka - tu wszystko zależy od wieku. Od zadań typu - na choince wiszą 4 bombki, kot stłukł dwie, ile bombek zostało? Jak można udekorować choinkę, żeby była nietłukąca? Albo: w fabryce Mikołaja pracują 3 elfy. Najmłodszy elf zapakował już 4 paczki, Najstarszy zapakował dwa razy więcej od niego, zaś Średni zapakował tyle co Najmłodszy i Najstarszy razem. Ile paczek udało im się razem zapakować?
  20. Znajdź wyraz, który kończy się na mak, który zaczyna się na mak i który ma w środku mak (hamak/rumak/smak, makaron/makieta, smakołyk/ślimak)
  21. Czy jeszcze gdzieś na świecie jada się pierogi? (tu możecie pogooglać wspólnie i poczytać np. tu lub tu)
  22. Skąd się wzięła tradycja ubierania choinki?
  23. Wymyśl swoje życzenia dla wszystkich dzieci na świecie.
  24. Jak Wigilię wspominają Twoi rodzice?
Zadania można zmodyfikować pod względem wieku i możliwości, jeśli macie jakieś pomysły, to podzielcie się - wymyślenie 24 zadań trochę zajęło mojemu zmarzniętemu umysłowi ;)))

Etykiety: , , , ,