Styropianowe i drewniane pisanki

Decoupage'owe bombki na Boże Narodzenie, tak się spodobały, że i na Wielkanoc musiały się pojawić. Kupiłam na allegro styropianowe jajka, kilka wielkanocnych serwetek i zawieszki do bombek. Tak powstał pierwszy rzut przeznaczony na wielkanocne upominki.
Wczoraj powstała druga partia - z wykorzystaniem jajek drewnianych. Zabawa przednia już dla prawie czterolatków, a ograniczeń w górę brak, młodsze dzieci raczej mogą się skupić jedynie na zabawie serwetkami. W takim wypadku dobrym pomysłem są zwykłe plakatówki i kleje brokatowe :)Do jajek decoupage potrzebne nam będą:
- styropianowe lub drewniane jajka,
- podkład - używam takiego 3 w 1 (podkład, klej, lakier),
- farba akrylowa - jasny kolor,
- serwetki/chusteczki z wybranym motywem,
- wstążeczki i inne dodatki w zależności od pomysłu.


Taki modge-podge 3w1 jest idealny - służy jako podkład, klej i lakier. Wszystko w jednym słoiczku. Próbowałam się bawić takim empikowym zestawem, też jest ok, ale na dłuższą metę niewygodny, droższy.

Jajka styropianowe możemy nabić na patyk do szaszłyków i dzięki temu mamy trzymadło. Malujemy cienką warstwą podkładu, zostawiamy do wyschnięcia. Można podsuszyć suszarką.
Następnie malujemy farbą akrylową. Jeśli nasze serwetki mają kolorowe motywy na białym tle, to możemy użyć białej farby. Po przyklejeniu w ogóle nie będzie widać, że motyw był wydzierany :) jeśli tło serwetki jest kolorowe, to możemy użyć kolorowej farby. Przy czym warto pamiętać, że kolory będą przebijały pod całym motywem, jeśli będą ciemne, czy mocne, to motyw będzie niewidoczny. Później wrzucę wersję z żółtym tłem do podejrzenia.

I wersja z żółtym tłem.

Kiedy farba wyschnie (a warto znów pamiętać o nakładaniu cieniutkiej warstwy), to naklejamy motyw z serwetki. Należy wydrzeć wybrany obrazek i rozwarstwić (serwetki przeważnie mają 3 warstwy, nam potrzebna jest tylko ta z nadrukiem). Obrazek delikatnie przyklejamy klejem (lub naszym modge podge 3w1) do jajka. Smarujemy cienką warstwą kleju przy pomocy pędzelka - zaczynając od środka i kierują się na zewnątrz. Nie zawracamy pędzlem, bo w tedy obrazek zacznie się rolować, rwać. Im mniejszy obrazek, tym łatwiej. Zostawiamy do wyschnięcia.

Kiedy dobrze wyschną - lakierujemy (znów możemy to zrobić przy użyciu modge-podge 3w1). Na koniec wbijamy zawieszkę do bombek i wszelkie extra dodatki - wstążki, pompony, piórka, kwiatki itp.

Możemy zapakować w celofan, przewiązać wstążką i prezent wielkanocny gotowy :)

Etykiety: , , , , , ,