Test piórników - tekst niesponsorowany ;)

Piórnik do szkoły


Piórniki to podstępne i zdradzieckie produkty. Są takie ładne, kolorowe, odjechane albo takie typowo bajkowe. Przerobiliśmy wszystkie rodzaje. Zajrzyjcie do naszego testu, a unikniecie rozczarowania, kiedy do wymarzonego i upatrzonego piórnika nie mieści się wszystko, co potrzebne. (smuteczek)

Zbliżający się czas, to dla niektórych okres kompletowania wyprawki do przedszkola, czy szkoły. U mnie, nadchodzący wrzesień to trzecia klasa, zerówka i dwulatek. W związku z tym kilka razy dziennie mój messenger pipa do mnie z pytaniami o plecaki, piórniki, wyprawki. Stąd pomysł na ten cykl.

Po co ten piórnik


W klasach 0-1 piórnik jest szkołoumilaczem, jest elementem wyposażenia, który ma pozwolić poczuć się fajnie i komfortowo w nowym otoczeniu. Jest małym manifestem przynależności do krainy Star Wars, Krainy Lodu, czy krainy futbolu... I to jest taki dodatkowy element presji wywieranej na nas, rodzicach, nabywcach tych gadżetów.

Oczywiście ogólnie w klasach 0-3 piórnik służy do przechowywania przyborów szkolnych. Powinien być porządny i z kompletnym wyposażeniem, gdyż nauczycielom zdarza się sprawdzać piórniki. Głównym celem takiego sprawdzania jest określenie, czy wszyscy mają wszystko, czy koniecznie muszą jednak wędrować po klasie, żeby coś pożyczyć... ;) Nauczyciele często zaznaczają w spisie wyprawki, że piórnik ma być np. jednokomorowy, czy bez przegródek.

Rodzaje piórników

Rodzaje piórników szkolnych

  1. Piórnik płaski dwukomorowy  (mniejszy i większy)
  2. Piórnik płaski jednokomorowy z klapką
  3. Piórnik płaski jednokomorowy
  4. Piórnik saszetka - z kieszenią w klapce 
  5. Piórnik typu duńskiego dwukomorowy*
  6. Piórnik tuba
  7. Piórnik typu duńskiego z klapką*
  8. Piórnik metalowy
  9. Piórnik tuba
  10. Piórnik saszetka - kosmetyczka
* Dopiero pisząc ten tekst dowiedziałam się, że to miniaturowe etui na trąbkę, czy tam jakiś inny instrument muzyczny to piórnik typu duńskiego ;)
Piórników z nr 8-10 nie wrzucałyśmy, potrafią być naprawdę fajne i pokręcone, ale mało praktyczne.

To był podział ze względu na budowę. Niektórzy na przykład dzielą piórniki tak:
Piórniki Star Wars
Pozostałe piórniki
;) Będę się trzymać pierwszego podziału.

Test piórników


Do każdego piórnika próbowałyśmy upchnąć ten sam zestaw przyborów. 

- dwa ołówki,
- dwa długopisy ścieralne,
- gumka,
- temperówka,
- linijka,
- nożyczki,
- klej,
- komplet kredek ołówkowych,
- komplet flamastrów, *
- komplet kolorowych długopisów.* *

* Oczywiście zamiast grubych flamastrów można nosić cienkie.
** Można też ograniczyć liczbę przyborów i darować sobie długopisy kolorowe.
...Jednak my chciałyśmy zmieścić wszystko to, co i tak do szkoły będzie zabierane, co jest ulubione i jest wynikiem kompromisu między podejściem praktycznym a radosnym.

Wnioski


Przećwiczyłyśmy noszenie dwóch piórników - podstawowego na przybory do pisania i drugiego na nożyczki, klej, flamastry itd. Ten podstawowy to naprawdę śmieszny, fajowy piórnik banan z Flying Tiger, jest ukochany. I pomieści ołówek z długopisem... Jednak kiedy dzwoni dzwonek i trzeba szybko się pakować wszystko wrzuca się jak leci. Noszenie dodatkowych przyborów w kieszeni plecaka też się nie sprawdziło, często zdarza się, że dzieci idą do innej sali/świetlicy/biblioteki i mają wziąć tylko piórnik i zeszyt ze sobą.

Piórniki płaskie pięknie utrzymują porządek, ale na zdjęciach. W praktyce, szkoda było czasu na ciągłe wyjmowanie i wkładanie w gumki kolejnych kredek i wszystko i tak lądowało w nim luzem. Dodatkowym minusem tych piórników jest to, że są ciężkie i nie mieści się w nich wszystko, co potrzebne. Przez to, że mają twarde okładki, upchnięcie zbyt wielu rzeczy powoduje, że zaczyna rozchodzić się suwak.
Częstym argumentem przy zakupie piórnika płaskiego jest to, że jest on sprzedawany od razu z wyposażeniem. Niestety, jak widać choćby po naszym teście flamastrów, nie jest to wyposażenie wysokiej jakości. Poza tym, często i tak musimy wymienić dołączony ołówek HB na ołówek miękki B, czy zwykły długopis na ścieralny albo dołożyć nożyczki, linijkę, czy klej, które nie są standardowym wyposażeniem piórników.

Piórnik metalowy mało mieści, a poza tym stukanie przyborów o metal bardzo rozprasza i przeszkadza innym.

Piórnik tuba jest pojemny, ale przez swoją budowę ciężko w nim szukać czegoś, wyciągnąć coś z dna, jest też problem ze zbyt długimi przyborami (szczególnie ołówki lubią się zaczepiać przy wyciąganiu).

Piórnik saszetka też jest pojemny, ale podobnie jak w tubie, ciężko w nim coś znaleźć - jest dość głęboki. Lepszym rozwiązaniem jest saszetka z dodatkową klapką/kieszenią, wtedy małe przybory - gumka/temperówka mogą być w kieszonce lub możemy tam trzymać te najpotrzebniejsze.

Najlepszy piórnik - typu duńskiego


Piórnik typu duńskiego dwukomorowy lub w wersji jednokomorowej z klapką ma dużą pojemność i jednocześnie zajmuje stosunkowo mało miejsca w porównaniu z piórnikiem płaskim. Jest lekki jak piórnik tuba czy saszetka, ale łatwiej się w nim zorganizować i wygodniej w nim grzebać. Dzięki kilku gumkom w klapce można mieć na wierzchu najpotrzebniejsze rzeczy - ołówek i długopis. W wersji dwukomorowej odnosi się wrażenie, że wszystkie rzeczy są w zasadzie na wierzchu. Zdecydowanie polecamy takie rozwiązanie.






Etykiety: ,