Jak uszyć miękki kosz na zabawki/pranie

Wraz z pojawieniem się w domu noworodka pojawia się dodatkowe pranie, dużo ekskluzywnego prania - tak jest u nas, bo pranie niemowlaka ma swój niemowlakowy proszek. Pojawiają się także zabawki. W obu przypadkach dobrym rozwiązaniem jest kosz. Zaś taki miękki materiałowy to pół godziny pracy.


Poniżej tutorial na kosz miękki. Jeśli ktoś chciałby uszyć sztywny to może użyć grubszego wypełnienia i je przepikować. Tutoriali na takie pojemniki jest mnóstwo, niektórzy wypełniają je sztywną plastikową kratką, szyją z grubego płótna, usztywniaja flizeliną, grubym filcem. Ten mój miał być lekki, miał się nadawać do prania w pralce. I miałam go zrobić w pół godziny, w czasie drzemki malucha.


Pusty kosz sam stoi, ale musi być do połowy wywiniety. Po wypełnieniu stoi już sam. Jest  dość wysoki. Miało wejść sporo prania, a pusty miał nie zajmować całej podłogi.  Można zrobić szerszy a niższy, wtedy też będzie lepiej stał, kiedy będzie pusty. Zadajmy sobie jednak pytanie komu potrzebny jest nieustannie pusty pojemnik do przechowywania? ;)

Potrzebne nam są dwa kawałki bawełny, jeden owaty o wymiarach 90x65cm oraz analogiczne 3 koła o średnicy 28cm.
Jeśli chcecie mieć szerszy kosz to wystarczy skorzystać ze wzoru na obwód koła, czyli 2×pi×r, gdzie pi to ok. 3,14 a r to promień (2r to średnica) w moim przypadku obwód to 90, czyli 2r=90/3,14 potem tylko cyrkiel, linijka i gotowe.


Najpierw zszywamy warstwę zewnętrzną (u mnie napisy) z owata.


Jeśli macie czas,  to można to ładnie przepikować. Potem przyszywamy prawą stroną do prawej zewnętrzne dno i ściankę. Następnie zszywamy od strony owaty boki ściany. Powstanie nam z jednej strony otwarty walec.


Teraz szyjemy warstwę wewnętrzną. Prawą stroną do prawej przyszywamy wewnętrzne dno (u mnie napisy znowu) do wewnętrznej ścianki (u mnie kratka). Potem po lewej stronie zszywamy boki ścianki. Należy zostawić otwór co najmniej wielkości dłoni, to tędy przywrócimy na koniec wszystko na prawą stronę.


Teraz zszywamy warstwę wewnętrzną i zewnętrzną. Składamy je prawą stroną do prawej,  szyjemy po lewej.


W praktyce wygląda to tak, że walec zewnętrzny przewrotny na lewą stronę wkładamy do walca wewnętrznego. Szyjemy je razem. Jeśli chcemy wszyć wstążki to teraz je wkładamy do środka.

Teraz przekrecamy przez zostawiona dziurę na prawą stronę. Dziurę zaszywamy ręcznie.


Wkładamy warstwę wewnętrzną do środka i wywijamy ściankę.


Gotowe, teraz możemy uformować nasz kosz i zdecydować do czego ostatecznie się przyda ;)


Etykiety: , ,