Lalka szmacianka - pirat

W trybie natychmiastowym uszyłam pirata - prezent urodzinowy. W miarę możliwości starałam się ten proces dokumentować, żeby stworzyć instrukcję. Ponieważ bardzo mi się spieszyło, to mam mniej zdjęć niż bym chciała. Polecam więc wyszukanie na angielskich blogach takich instrukcji, a także przejrzenie filmików na youtube.Szyjąc swoje szmacianki wzoruję się na lalkach waldorfskich, ponieważ technika ich wykonania jest prosta, a z drugiej strony lalki są naturalne, dość wytrzymałe i ładne. Uszycie takiej lalki wcale nie jest trudne. Polecam więc zabranie się do pracy i akurat zdążymy na 1 czerwca.

Potrzebne materiały:
- dzianina w odcieniu cielistym (najlepiej trykot) lub ...stary sweter np. z angorki
- wypełnienie - oryginalnie do lalek waldorfskich to owcze runo - ale można też użyć syntetycznego wypełniacza do zabawek
- igły, nici - cielista do szycia, czarna i czerwona na
- włóczka na włosy
- materiały na ubrania

1. Głowa
Technika tworzenia głowy jest dość skomplikowana, więc opiszę ją w osobnym poście. Głowa łączy się z tułowiem.
2. Tułów
Korpus i nogi tworzą jedną część, korpus zszywamy do wysokości 2/3 zostawiając miejsce na ręce. Ręce doszywamy do kawałka tułowia, który powstał nam pod głową i taką konstrukcję wsadzamy do wypełnionego korpusu z nogami i zszywamy.
Całość dobrze zszywamy. Łatwiej jest, jeśli wszystkie elementy najpierw połączymy szpilkami.
3. Włosy
Odcinamy równe kawałki włóczki i łączymy je luźno kawałkiem włóczki. Następnie przyczepiamy szpilkami i dość gęsto przyszywamy na czubku głowy oraz po bokach.
4. Twarz
Zaznaczamy szpilkami miejsce oczu i buzi, a następnie wyszywamy je.
5. Ubranka
Czas na uszycie ubrań. Pirat miał buty ze skórzanych rękawiczek, obcisłe spodnie zrobione z rękawa bluzki, białą koszulę zrobioną z koszulki polo oraz chustkę z materiału.

W kolejnych odcinkach będę prezentować bardziej szczegółowo powyższe etapy - postaram się też załączyć wzór wykroju i szczegółowe wymiary każdej części.

Etykiety: , , , , ,