Gipsowe odlewy - ozdoby wielkanocne cz.5 - Uwaga! Nie tylko na Wielkanoc!

W zeszłym roku na poświątecznej wyprzedaży kupiłam gotowy zestaw do odlewów gipsowych. Całe szczęście, że cena była okazyjna. Można jednak kupić wszystkie elementy oddzielnie i będzie na więcej i wyjdzie taniej.
Do gipsowych obrazków będą nam potrzebne:
gips ceramiczny (ok. 100g na 1 obrazek)
foremka (gładka, okrągła o średnicy ok. 10cm i wysokości ok.2cm)
do dekoracji: kwiatki, piórka, brokat, drobne koraliki, tasiemki...

Podstawą zabawy jest gips do odlewów (można wyszukiwać też pod "gips ceramiczny") - ceny wahają się od 2,5 do 16zł za 1kg w różnych sklepach internetowych dla plastyków, rękodzielników itp.
Można kupić też masę gotowych foremek - do wyboru do koloru. Do jajek wykorzystałam gotowe formy z zestawu, ale do gipsowego obrazka wykorzystałam nakrętkę od plastikowego pojemnika - lepiej żeby nie miała drobnych rowków, czy gwintu, najlepsza jest gładka.
Na wypełnienie foremki zużyłam masę zrobioną ze 100g gipsu i 50ml wody.
Gips należy ściśle przygotować według instrukcji - wodę dolewać stopniowo w czasie mieszania, mieszać szybko i równie szybko wlać do formy - gips szybko zasycha, ale czas wysychania i ilość dodanej wody zależą od wilgotności powietrza.
Po wylaniu do formy układamy na nim wybrane ozdoby leciutko dociskając - uwaga, jeśli wciśniemy zbyt mocno, to może to być przyczyną pęknięcia przy wyjmowaniu z formy!
Kiedy gips lekko już wyschnie robimy patyczkiem dziurę na gwóźdź lub tasiemkę - niezbyt blisko krawędzi, bo może pęknąć.
Zostawmy na godzinę do wyschnięcia, potem delikatnie wyjmujemy na ściereczkę - jeśli był brokatowany, to lepiej nad czymś, co łatwo wytrzeć, bo się trochę posypie.

Wariacje na temat gipsu:
Można zrobić odlewy w gotowych formach, przyczepić z tyłu magnes i mamy przycisk na lodówkę
Możemy dobierać ozdoby sezonowe - zrobić obrazek wiosenny, letni, jesienny, czy zimowy...
Może to być sposób na utrwalenie wspomnieć z wakacji - znaleziony w lesie kawałek mchu, muszelkę i piasek znad morza, czy szyszki znalezione w górach można zatopić w takim gipsowym obrazku. Kiedy będzie już lekko wysuszony patyczkiem napisać rok i nazwę miejscowości.

Etykiety: , , , , , ,